בלוג

בלוג

לקראת שבוע המודעות הבינלאומי לבטיחות באש – מדריך בטיחות באש בחדרי תינוקות

חדרי ילדים ובפרט חדרי תינוקות מלאים חפצים דליקים, ובהם מיטת התינוק והמזרן לתינוק. שירותי הכבאות בארץ מדווחים כי קרוב לרבע מהשריפות פורצות בשל קצר חשמלי. 70 אחוזים מהדליקות שנגמרות באסון (פגיעה בנפש, מוות) כרוכות עם התלקחות המזרן בשריפה. כהורים, כולנו נרצה תמיד להגן על היקר לנו מכל ונזכור כי שריפות יכולות להיגרם בשל כל מיני גורמים לא צפויים, מעישון, דרך סיר שנשכח על האש וכלה בקצר חשמלי. בטיחות באש בפרט בחדרי תינוקות יכולה למנוע אסון. המדריך הבא כולל מידע רב וטיפים מגוונים לשימושכם וליישומכם. המודעות של כולנו היום תוכל למנוע את האסון ביום המחר.

מזרן לתינוק עם או בלי מעכבי בעירה? הסכנה, הבעיה והפתרון.

אצלנו בארץ ובכל העולם, הקפדה נוספת על בטיחות באש בחדרי תינוקות תוכל להציל חיים. אלמנט מרכזי שמאיץ את השריפה ומונע חילוץ בזמן הינו מזרן בוער. עד לאחרונה, בפני ההורים עמדו שתי אפשרויות, שתיהן בעייתיות:

1. מזרן ללא חומר מעכב בעירה – מזרן כזה נדלק ובוער בקלות ומהר. הוא יוצר מלכודת מוות שהסיכוי להינצל ממנה קלוש.
2. מזרן שכולל חומרים מעכבי בעירה – מזרן שכזה אומנם לא בוער בקלות ומאפשר לחלץ את התינוק או הילד הקטן בזמן ולמנוע אסון, אולם קיימת בעיה יום יום. מזרנים אלה ידועים כמפיצים חומרים מסוכנים (אלה מעכבי הבעירה). דוגמא לכך, השימוש בברום שהוא מסוכן בפני עצמו, בפרט בחשיפה ממושכת של תינוקות.

לכאורה, דילמה קשה אך קיים פתרון חדש ואפילו מדובר בפטנט ישראלי מבית Safe Dreams. מדובר במזרן המיועד לתינוקות שמצד אחד חסין לאש ומצד שני לא מכיל חומרים מעכבי בעירה. הפיתוח המהפכני מבוסס על חומרים טבעיים בלבד, אשר אינם מזיקים לגופו של התינוק הרך, מאפשרים מעבר אוויר לצורך נשימה חופשית. המזרן מחומר סופג ובנוי חומרים לא דליקים ובטוחים עבור התינוק.
יודגש כי המזרן עומד בתקנים – קיבל תו תקן ישראלי (5418) ונבחן כנדרש בעמידות מול מקורות אש גלויים וסמויים גם יחד. עומד גם במבחן הסיגריה ובמבחן הלהבה.

התקנת אמצעי התראה מציל חיים בחדרי ילדים/תינוקות

גלאי עשן בחדרי שינה ובחדרי תינוקות ניתנים להתקנה בקלות, וחשיבותם מרובה.
בארה"ב, כך על פי הארגון העולמי לבטיחות הילד הלכו לעולמם 268 ילדים (בשנת 2017). ברחבי העולם, 27,000 ילדים (!) נפטרו באותה השנה בשל כוויות חמורות ושריפות. קרוב לתשעים אחוזים ממקרי המוות, שכמותם אנו מכירים גם בארץ.

לא תמיד ניתן למנוע את השריפה, אך אמצעי התראה שיאותת על בעיה מאפשר כיבוי מידי באמצעיים ביתיים זמינים (כגון מטפים) או פינוי הבית בתוך רגעים ספורים, מבלי שיהיו נפגעים בנפש.

גלאי עשן נועדו לספק התראה, השמעת אזעקה ברגע שהחיישן מגלה עשן. התראה מוקדמת, בכל שעה, יום או לילה, מצילה חיים, מונעת אסון. ניתן להתקין בחדר הילדים ובחדרי תינוקות אחד משני הסוגים המקובלים של גלאים: גלאי בעל חיבור לחשמל (וסוללת גיבוי) עם חיבור לאזעקה או גלאי הפועל על סוללות בלבד.

גלאי עשן עצמאי מתאים גם להתקנה עצמית, ללא הזמנת איש מקצוע. ההתקנה נעשית בהצמדה לתקרה, עם ברגים או בהדבקה ואין צורך בחיבורים, כבלים וכדומה. הגלאים מצוידים בכפתור בדיקה, לזיהוי תקינות. החלפת סוללות מתבצעת מדי מספר חודשים. עלות גלאי 50-80 שקלים.
התקינו גלאי והפכו את חדר התינוקות לבטוח יותר.

התקינו גלאי – הצילו חיים!

טיפים חשובים למניעת שריפות בבית ובפרט בחדרי תינוקות וילדים

התקנת גלאי עשן מהווים אמצעים חשובים שערכם רב. אולם כדאי ואפילו חיוני לנקוט בכמה צעדים פשוטים נוספים, שיקטינו במידה ניכרת את הסיכוי לשריפה.

1. מחשבים ניידים מטעינים לא מעל מזרן אלא רק מעל משטח קשיח

בזמן הטענת המחשב, הוא מתחמם. אם תבחנו את חלקו התחתון של המכשיר, תוכלו להבחין בפתחים להוצאת אוויר ומטרתם לקרר את המחשב בזמן הטענה או בזמן שימוש ממושך. את המחשב חשוב להטעין רק מעל משטח קשיח משום שאז הוא מתקרר באופן אופטימלי. ארבעת הגומיות הקטנות שלמטה מגביהות אותו כאשר הוא מונח על שולחן או כל משטח קשיח. במידה ומניחים את המחשב לזמן ממושך על משטח רך, שמיכה למשל, כרית או מזרן, הרי שהמשטח עלול להתחמם ולעלות באש. הטענה נכונה של מחשב ומכשירים ניידים דומים תמנע התחממות אביזרים שעלולים להתלקח, בפרט בחדרי השינה.

2. הטענת מכשירים סלולריים לא בזמן שינה (ולא בסמוך למיטת תינוק)

הסוללות של מכשירים סלולריים (פלאפונים) הם מסוג סוללת ליתיום. מדובר בחומר שעלול להידלק במהירות ובחוזקה, מה שמוביל לדליקה מסוכנת במיוחד בחדרי שינה ובחדרי תינוקות. כאשר מתחיל תהליך בעירה שכזה, נוצרים רעשים ונפלט עשן. אלה סימני אזהרה שנגלה מיד כאשר אנו ערים ונמצאים בסמוך, אך לא כאשר אנו ישנים. לכן, עשו לכם כלל – לעולם אל תטעינו מכשירים סלולריים כאשר אתם ישנים והימנעו לחלוטין מהטענת מכשירים בחדרי תינוקות או ילדים קטנים, בפרט סמוך למיטותיהם.

3. השתדלו להימנע מכבלי חשמל מאריכים או מפצלים בחדרי תינוקות

כבלים מאריכים בחדרי תינוקות – סכנה. כרבע מכל מקרי השריפה בבית נגרמים בשל כשל חשמלי או קצר. השימוש בכבלים מארכים או במפצלי חשמל פוגע ביעילות החשמלית ומעלה את הסיכוי לשריפה. עדיף להימנע ככל האפשר משימוש בכבלי מאריכים, בחדר התינוקות. בנוסף, בדקו מעת לעת שכל שקעי החשמל בחדר התינוקות נראים תקינים, שהם לא מתנדנדים, רפויים או מגלים סימני חריכה.

4. אל תעמידו את מיטת התינוק מתחת לגוף תאורה
שירותי הכבאות וההצלה מדגישים ש-70 אחוזים מהשריפות שנגמרו במוות נגרמו מהתלקחות של המזרן. גם אם החלטתם להכניס הביתה את המזרן מהסוג החדש, חסין לשריפה וללא חומרים מעכבי בעירה, אל תיקחו סיכונים שניתן להימנע מהם. מזרן, ציפה, סדין, בובת כרבול של הילד, כל אלה עדיף שלא ימוקמו מתחת לגוף תאורה שעלול להתחמם ולגרום לצרות.

5. השתמשו אך ורק באמצעי חימום בטוחים בחורף
במקום אמצעי חימום מסוכנים, למשל על בסיס גז או גופי להט, העדיפו רדיאטור או מזגן בחדרי תינוקות, הם הרבה יותר בטוחים. שמרו על טמפרטורה מומלצת למניעת חימום יתר, לא יותר מ-22  מעלות.

6. מיטה ומזרן תקניים בלבד
בהמלצת שירותי הכבאות, בחרו מזרנים עמידים באש, בעלי תו תקן. עדיף ללא חומרים מעכבי בעירה (כגון ברום), זאת בהמלצת משרד הבריאות. גם מיטת התינוק צריכה להיות תקנית ולא רק מסיבה של התלקחות. התקן מקפיד על מרחק נכון בין הסוגרים, מזרן קשיח למניעת חנק או מוות בעריסה.

מזרנים לתינוקות Safe Dreams עמידים בפני אש, לא מכילים חומרים מעכבי בעירה ועשויים חומרים טבעיים, אנטי בקטריאליים, בדרגת קשיחות טובה והתאמה לשמירה על בריאות התינוק, שינה שליווה ובטוחה (חשוב – הקטנת סבירות לתופעת מוות בעריסה).

נסיים בכך כי ת"י 5418 הוותיק לא מגדיר בהכרח שימוש בחומרים מעכבי בעירה שאינם בריאים.

ניתן ועדיף לרכוש מזרונים שאינם מתלקחים בקלות ויחד עם זאת, עשויים חומרים טבעיים וללא מעכבי בעירה שאינם רצויים.