בלוג

בלוג

עשרת הדיברות לשינה בטוחה וטובה לתינוקות

צריך לישון...כדי לחיות / דורית קרייזר השינה חיונית לנו בדיוק כמו הצורך בחמצן ובמזון. היא תנאי הכרחי לחיים בריאים ומהנים. ישנה עדות מחקרית הטוענת כי השינה בשלבים המוקדמים של חיי התינוק נחוצה להתפתחות מוחית, לגדילה פיזית, להבשלה של המערכת החיסונית, להשפעה על הוויסות ולהבשלה של מערכות גופניות רבות, ואף למניעת הפרעות קשב והפרעות בריכוז. כשליש מחיינו אנו מבלים בשינה. זה עשוי להפתיע חלק מכם, אך אי אפשר לחיות ללא שינה. להלן עשרת הדיברות לשינה בטוחה וטובה לתינוקות:
מזרן נושם למיטת תינוק סייפ דרימס

להלן עשרת הדיברות לשינה בטוחה וטובה לתינוקות*:

1. בטיחות מעל לכל – תופעת המוות בעריסה היא אימת הורים לתינוקות עד גיל שנה. מדובר בתופעה קשה שעד היום לא הצליחו להבין אותה, למרות שנעשו מחקרים רבים כדי לבדוק את המקור שלה. עד היום לא נמצא הסבר מדוע זה קורה גם לאחר ניתוח לאחר המוות.
ישנם מספר גורמי סיכון שנמצאו סטטיסטית במקרי מוות בעריסה ועל אלה נמנים: פגות, עונת החורף (לעומת עונות אחרות של השנה, כנראה על רקע חימום יתר בחדר התינוק), תינוקות לאימהות מעשנות, סביבת מיטת התינוק כמו סוגי מזרנים לתינוקות רכים ולא בטיחותיים, סיפור משפחתי של מוות בעריסה, תנוחת התינוק ועוד.

אין לנו שליטה על עונות החורף, על מין היילוד, על סיפור משפחתי אבל אנחנו כן יכולים לדאוג לדברים שבשליטתנו כמו סוג המזרן (למשל כמו המזרן הנושם של Safe Dreams שמאפשר מעבר אוויר באופן חופשי מסביב לגוף התינוק), טמפרטורה שבחדר התינוק (למניעת חימום יתר) ועוד.

2. היגיינת שינה – כשהתינוק נכנס לחדר לישון הוא צריך להבין שהוא נכנס למטרת שינה. ברגע שחדרו של התינוק משמש גם כמקום שבו אוכלים ומשחקים הוא לא מבין מה מטרת הכניסה לחדר . מה עומדים לעשות בו עכשיו. חשוב ליצור לו התניה שהחדר שלו הוא למטרת שינה. כשתינוקות יודעים מה מצפה להם הם נינוחים ורגועים. על מנת להקל על התינוק את המעבר מערות לשינה היה כדאי לשמור על חדר התינוק כמקום נקי, נעים ומופחת גירויים כמו משחקים.

יש תקופה בחיים שהסלון בבית הוא גם מגרש המשחקים של התינוק וזאת כדי לעזור לו לישון שינה רגועה וטובה.

3. הפחתת רמת הורמון העוררות (האדרנלין) – לתינוקות לא תמיד פשוט לעבור מזמן הערות לשינה. במיוחד מאתגר המעבר אחרי יום גדוש פעילות, משחק והנאה. כדי לעזור להם במעבר הזה כדאי להתחיל להוריד פעילות בהדרגה בשעות הערב כדי להפחית את רמת האדרנלין לקראת השינה.

4. חדר חשוך עם טמפרטורה נעימה- אור בחדר עלול להפריע לתהליך הפרשת הורמון המלטונין, הורמון השינה. בנוסף חשובה הטמפרטורה שבחדר. חימום יתר הוא לא בטיחותי עבור התינוק ופוגע בטיב השינה.

5. להימנע מהרדמה על הידיים- תינוק שלומד להירדם במיטה ישן טוב יותר ועשוי ללמוד לעבור משלב שינה אחד לשני בכוחות עצמו.

6. כשהתינוק בוכה יש להגיב בשיטתיות (במיטה) – תהליך השינה אצל תינוקות עלול להימשך בין 15-20 דקות . יש תינוקות שקשה להם הפרידה מהערות ומההורים ואז הקושי עלול לבוא לידי ביטוי בבכי. יש להגיב לבכי בשיטתיות ובעקביות וההמלצה שלי להיכנס ולגעת בתינוק כל דקה. הנגיעות בו יחד עם השארת התינוק במיטה מעבירה לו שני מסרים: אנחנו, ההורים, כאן ועכשיו לילה ישנים. התגובות לתינוק תלויות גיל ואני מדברת כאן על גילאי החודשים הראשונים לחיים.

7. ארוחת ערב לפי צרכי התינוק – ארוחת הערב צריכה להיות לפי צרכי התינוק. תינוק יונק צריך לינוק כמה ומתי שהוא רוצה. תינוק שניזון מתמ"ל צריך גם לאכול מתי וכמה שהוא רוצה אבל לא להעמיס יתר על המידה.

8. ההשכבה קרוב לשעת השקיעה- הורים רבים מנסים "למשוך" את שעת ההשכבה והדבר עלול לגרום למצב של עייפות יתר. יש להקשיב לצרכי התינוק ולהכניס לישון בחלונות השינה, כשהוא מראה סימני עייפות, בדיוק כמו שמאכילים כשהתינוק מראה סימני רעב.

9. הבוקר נפתח עם שעת הזריחה – לעיתים אנחנו מצפים שהתינוקות "יפתחו בוקר" בשעות שנוח לנו. אבל תינוקות מתעוררים באופן נורמלי קרוב לשעת הזריחה בה יש ירידה חדה של רמות המלטונין ולכן כדאי לנו, ההורים, להשתדל להיכנס לישון מוקדם יותר בערב שנוכל לסנכרן ולו במעט את שעות השינה שלנו עם התינוקות

10. לזכור ששינה כמו אוכל זה צורך בסיסי ויש בו הנאה גדולה- כדאי להעביר לתינוק את התחושה שלהיכנס לישון זה כייף, זה נעים. לכן כדאי להכניס את התינוק למיטה ברוגע, בביטחון ועם חיוך שיעבור גם אליו. נסו- זה ממש עובד אם נוהגים כך בעקביות. אופן ההתייחסות שלנו, ההורים, לשינה עוברת גם לתינוק.

השינה היא אחת המתנות הגדולות בחיים. בואו נקפיד על הבטיחות והאיכות שלה. *(כשאני כותבת תינוק הכוונה כמובן לשני המינים)

הכותבת, דורית קרייזר: פסיכותרפיסטית, מומחית ל CBTI (טיפול קוגניטיבי התנהגותי בבעיות שינה), יועצת שינה, מדריכת הורים ואחות – מיילדת מוסמכת.

לאתר של דורית>>