בלוג

בלוג

מדריך לקניית מזרן תינוקות

בואו נתחיל מהשורה התחתונה - אתם מחפשים את המזרן הטוב ביותר, הבריא ביותר והבטוח ביותר לתינוק שלכם. למעשה, אתם לא לבד בזה, ובכל שנה, מיליוני הורים חדשים בכל רחבי העולם מחפשים בדיוק את אותו הדבר. הם מאבדים ידיים ורגליים בשפע המזרנים לתינוקות ופעוטות שמציעים השווקים במדינות השונות. למה? כי תעשיית הציוד לתינוקות פורחת ומלבלבת, כי איזה הורה יסתכן בתחושה שהוא לא קנה את הטוב ביותר לתינוק שלו?
מדריך לבחירת מזרן לתינוקות

בואו נתחיל מהשורה התחתונה – אתם מחפשים את המזרן הטוב ביותר, הבריא ביותר והבטוח ביותר לתינוק שלכם.
למעשה, אתם לא לבד בזה, ובכל שנה, מיליוני הורים חדשים בכל רחבי העולם מחפשים בדיוק את אותו הדבר. הם מאבדים ידיים ורגליים בשפע המזרנים לתינוקות ופעוטות שמציעים השווקים במדינות השונות. למה? כי תעשיית הציוד לתינוקות פורחת ומלבלבת, כי איזה הורה יסתכן בתחושה שהוא לא קנה את הטוב ביותר לתינוק שלו?
כך, שבפועל, גם אתם עומדים מול היצע ענק, ולא כל כך יודעים או בטוחים מה בדיוק אתם צריכים לחפש שם…

כמה טיפים שיסייעו לכם בבחירת מזרן לתינוק החדש שלכם

כרקע, נציין שתי עובדות חשובות: הראשונה – בשנה הראשונה לחייו, תינוק מבלה כ-2/3 מהזמן שלו בשינה. והשנייה – לשינה בריאה וטובה ישנה חשיבות מכרעת להתפתחותו המוטורית והשכלית של התינוק, וכפועל יוצא מכך, יש לה השפעה על בריאותו הפיזית, הנפשית והמנטאלית של האדם גם בבגרותו.
עכשיו, אחרי שזה נאמר, אנחנו יכולים להתמקד במספר טיפים שיעזרו לכם לבחור מזרן לתינוק שלכם:

קודם כל, אל תקנו, אף פעם, מזרן לתינוק מיד שנייה – ישנם המון דברים שניתן לקנות מיד שנייה, מזרן לתינוק אינו אחד מהם. יתרה מכך, גם אם יש לכם מזרן שנותר מתקופת הינקות של ילד או בן משפחה בוגר יותר, ותרו על השימוש בו. נכון, כולנו חייבים לחסוך, אבל עורו ומערכת הנשימה של התינוק כל כך רגישים (במיוחד בחודשים הראשונים לחייו), שלא שווה לכם לסכן את בריאותו של התינוק שלכם רק על מנת לחסוך כמה עשרות / מאות שקלים!

בחנו עמידה בתקנים הרלוונטיים השונים – כל מזרני התינוקות הנמכרים בישראל מחויבים בעמידה בדרישות תקן של מכון התקנים הישראלי.
קיימים שני סוגי אישור – הראשון הוא תו התקן (שלרוב, מוענק למזרנים המיוצרים על ידי יצרני מזרנים מקומיים), ואישור ההתאמה לתקן (המוענק למוצרים המיובאים מחו"ל).
הבדיקות לשני סוגי האישורים הן זהות וכוללות בדיקות שונות, כגון בדיקת חוזק, בדיקת רעילות ובדיקת דליקות. כאן, חשוב לציין שלמרות השימוש המותר (בחצי-פה) כיום בחומרים מעכבי בעירה, חייבים לזכור כי המדובר בחומרים כימיים רעילים, ועדיף לבחור מזרן לתינוק שאינו מכיל מעכבי בעירה למשל, מזרן Safe Dreams מקנה לתינוק שלכם 100% בטיחות במקרה של שריפה, אינו דליק ואינו מכיל מעכבי בעירה.
נוסף על כך, קיימים תקנים רלוונטיים נוספים, כמו OEKOTEX (הוא תקן עולמי למוצרי טקסטיל) שאף את עמידתו של המזרן בהם – חשוב לוודא. כמו כן בדים אנטיבקטריאליים (החומרים מהם עשויים הכיסויים הם כותנה ובמבוק, חומרים אנטי בקטריאליים. בתהליך ייחודי ובטכנולוגיה חדשנית הבדים הללו יוצרים סביבה הגיינית ודוחים בקטריות ומזהמים שונים.) 

העדיפו מזרן בעל צד רך וצד קשה על פני מזרן ששני צידיו זהים בקושיים – לפני למעלה מעשור הנחה משרד הבריאות הישראלי (כחלק מהמלצותיו הנוגעות לצמצום הסיכון למוות בעריסה אצל תינוקות) על שימוש במזרן קשה, לכל הפחות עד להגיעו של התינוק לגיל שנה. חשוב לציין, כי גם לאחר מכן, כשפוחת הסיכון למוות בעריסה, אין, בהכרח, צורך להפוך את המזרן לצידו השני, הרך יותר.


הזעה ואוורור שלה בעת השינה אחת הסיבות המרכזיות עיקריות הגורמת ליקיצות תכופות ולחוסר רציפות בשינה (אצל תינוקות, ילדים ואף בוגרים) היא חימום והזעה. תינוק, שראש ופניו מזיעים, יסובב את ראשו בתדירות גבוהה לצורך מציאת האזור הקריר יותר במזרן. לכן, וודאו שהמזרן שאתם רוכשים עשוי מחומרים מנדפי זיעה ומצננים (במיוחד הדבר נחוץ בקיץ הישראלי).
הקפידו לרכוש מזרן נושם – כן, אנחנו יודעים שקיים כאן בלבול-מה, ולעיתים קרובות, כשמדברים על "מזרן נושם", מייחסים את התכונה לציפוי הבד העוטף את המזרן, ולאו דווקא למזרן עצמו. לכן, חשוב לבדוק, לא רק אם בד כיסוי המזרן נושם, אלא גם לוודא שהמזרן עצמו עשוי חומר נושם (כדוגמת מזרני Safe Dreams העשויים משרף טבעי בעל תאים פתוחים במבנה רשת תלת-ממדית).

לסיכום,
בבואכם לרכוש מזרן לתינוק, התמקדו בבחינת איכות חומרי הגלם והיותם בטוחים ובריאים לתינוק, ואל תשכחו לבחון את תווי התקן הקיימים למזרן ולכיסוי המצפה אותו.
רק כך, תוכלו להבטיח לתינוקכם (ולעצמכם) שינה שלווה ובריאה!